Garfield i przyjaciele (ang. Garfield and Friends, 1988-1994) – amerykański serial animowany, który powstał na podstawie komiksów Jima Davisa.
W Polsce serial emitowano w wersji z lektorem (był nim Jacek Kawalec) w latach 1997-1999 w telewizji Polsat. Później ta sama wersja była powtarzana przez Polsat 2 i TV 4. Ciekawostką jest to, że czołówki serialu były opatrzone polską wersją piosenek. Emisja nie zawierała całego sezonu 7. i wybiórczo niektórych odcinków z pozostałych serii, które nie były dystrybuowane. Łącznie w emisji były 73 ze 121 odcinków[1].
Od 22 września 2008 do 5 października 2009 roku serial był nadawany w poniedziałkowym paśmie Wieczorynki w TVP1 z polskim dubbingiem. Dotychczas wyemitowane zostały pierwsze 52 odcinki tej wersji serialu.
Od 4 listopada 2009 serial był nadawany w środowej, a od 9 stycznia do 13 marca 2010 w sobotniej Wieczorynce. Powtórzono część odcinków II serii.
Informacja
Kraj produkcji : Stany Zjednoczone
Oryginalny język: angielski
Twórcy: Jim Davis
Liczba odcinków: 121
Serii: 7
Lata emisji: 1988-1994
.jpg)
Pomimo iż poszczególne części oparte na dwóch różnych komiksach zachowują odrębność, to jednak występują wzajemne nawiązania. Postacie z Farmy Orsona niekiedy pojawiają się w części z Garfieldem. W części Farma Orsona bohaterowie często używają przedmiotów nawiązujących do postaci Garfielda.
Postacie
Garfield – otyły, pomarańczowy kot, główny bohater serialu. Większość czasu spędza na spaniu, jedzeniu lub oglądaniu telewizji. Lubi płatać figle domownikom, a także Nermalowi i listonoszowi. Garfield, jak również inne pojawiające się zwierzęta, potrafi mówić, nie jest jednak słyszany przez ludzi – zwierzęta rozmawiają wyłącznie między sobą.
Odie – żółty, niezbyt inteligentny pies z przesadnie wielkim językiem, którym często liże Garfielda. Lubi tradycyjne psie zabawy jak aportowanie. Jest jedynym zwierzęciem, które nie potrafi mówić, posługuje się jedynie gestami i wydaje pomruki.
Jon Arbuckle – właściciel Garfielda i Odiego. Mieszka sam wraz ze swoimi pupilami. Podobnie jak komiksowy pierwowzór, jest ukazany jako „towarzyski nieudacznik”. W serialu bardziej został rozwinięty wątek pracy zawodowej Jona – jest on rysownikiem komiksów.
Nermal – malutki kotek, uważa się za „najsłodszego kociaka na świecie”. Jego zachowanie, cokolwiek by robił, wzbudza sympatię ludzi, co u Garfielda wywołuje zazdrość. Stałym gagiem jest bezskuteczna próba wysłania Nermala do Abu Dabi podejmowana przez Garfielda.
Binky – telewizyjny klaun, gwiazda nielubianego przez Garfielda programu telewizyjnego. Najczęściej pojawia się epizodycznie na ekranie telewizora, niekiedy jego postać jest ukazana szerzej i odgrywa kluczową rolę. Postać kilkakrotnie pojawiła się także w komiksie.
Liz Wilson – lekarka weterynarii, u której Garfield robi badania. Ukazana jako kobieta poważna i zasadnicza. Okazjonalnie chodzi z Jonem na nie zawsze udane randki.
Cactus Jake – kowboj, przyjaciel Jona. Jego imię pochodzi od tego, że jego dziadek, łapiąc bandytę, spada na kaktusy.
Floyd – mysz (samiec) pomieszkujący w domu Jona. Najlepszy przyjaciel Garfielda.
Herman Post – listonosz, główna ofiara żartów Garfielda – najczęściej są to rozmaite pułapki.
Penelopa – kocia sympatia Garfielda. W serialu praktycznie zajmuje miejsce komiksowej Arlene.
Część Farma Orsona
Orson – prosiak, z racji wysokiego IQ odpowiada za wszystko na farmie. Jego największą pasją jest czytanie książek. Posiada także swoje alter ego, w sytuacjach zagrożenia wciela się w nieco niezdarnego superbohatera o imieniu Super Prosiak (ang. Power Pig).
Roy – kogut. Lubi robić kawały, które są utrapieniem pozostałych mieszkańców farmy i często obracają się przeciwko niemu.
Wade – bardzo strachliwy i wierzący w przesądy kaczor. Boi się praktycznie wszystkiego, nawet rzeczy trywialnych, co często wykorzystuje Roy.
Bo – miły, kulturalny i pozytywnie nastawiony do świata baran. Do wszystkich zajęć podchodzi ze stoickim spokojem, unika sporów.
Lanolin[2] – siostra Bo. W odróżnieniu od brata, jest kłótliwa, agresywna i często postępuje na przekór. To ona najczęściej odkrywa podłe plany Roya.
Booker – bardzo odważny mały kurczak. Jego ulubionym zajęciem jest polowanie na robaki, które jednak okazują się sprytniejsze.
Sheldon – brat Bookera, który z lęku przed światem postanowił pozostać w jajku. W przeciwieństwie do brata, jest powściągliwy w zachowaniu.
Mort, Gort i Wart – starsi bracia Orsona, główne czarne charaktery. Często wykradają zapasy jedzenia lub w inny sposób uprzykrzają życie mieszkańcom farmy.
Łasica – kradnie kury i wiecznie trzeba pilnować kurnika. Silna i przebiegła, trudno się jej przeciwstawić.